Ako správne recyklovať bambusovú zubnú kefku?

Pri výmene zubnej kefky je potrebné starú zubnú kefku správne zlikvidovať. Tu je návod!

Znížte odpad, znovu použite čo sa dá, ale hlavne recyklujte. Akonáhle Vám zubná kefka poslúži na svoj hlavný účel, čistenie zubov, existuje veľa spôsobov, ako môžete kefku znova použiť. Najprv ju len niekoľko minút povarte v horúcej vode, aby ste ju dezinfikovali a potom ju nejakým spôsobom označte, aby ste vedeli, že sa už nemá používať na zuby!

Zopár rád ako využiť svoju starú zubnú kefku:

Vyčistite tým svoju kúpeľňu. Stará zubná kefka je perfektná svojou veľkosťou a tvarom, aby dosiahla na všetky ťažko prístupné miesta, napríklad v rohoch pultu, medzi dlaždicami, vnútornými otvormi pre zátky, alebo dokonca vnútri záchodu.

Údržba elektrických predmetov. Stará (hlavne pozor aby bola suchá!) zubná kefka, je perfektným nástrojom na čistenie prachu z klávesov na klávesnici počítača, alebo na odstránenie zvyškov z prieduchov na féne, alebo filtri na vysávači.

Čisté náradie na varenie. Už ste sa niekedy naštvali na všetku cesnakovú dužinu, ktorá sa tvrdohlavo držala vo vnútri vášho drviča na cesnak? Alebo na  kúsky syra zachytené v strúhadle na syr, alebo kúsky „vecí“, ktoré upchávajú vaše sito? Pri umývadle majte starú zubnú kefku - je to perfektný nástroj na ich čistenie.

Zachytilo sa Vám blato v podrážke na vašich topánkach, alebo na špinavom bicykli? Áno, stará zubná kefka je ideálna na ich opätovné vyčistenie.

Označte si záhradku. Hľadáte spôsob ako označiť svoje papriky, či paradajky bez použitia plastu? Aj na to je skvelá použitá kefka. Alebo ju  jednoducho zastrčte do kvetináča v ktorom máte bylinky a hneď budete vedieť čo kde je. Stačí napísať názov každej rastliny na starú bambusovú zubnú kefku a vtlačiť ju do pôdy, ako praktickú pripomienku. Tu je však dobré oddeliť štetiny od kefky. Vysvetlíme si ako.

Máte nejaké ďalšie tipy na opätovné použitie a obnovenie starej zubnej kefky? Dajte nám vedieť v komentároch nižšie!

 

Krok 1. Recyklácia štetín kefky:

Od začiatku 30 rokov, kedy sa začali vyrábať zubné kefky prevažne z plastov, stúpol počet odpadu v prírode enormným množstvom. A aj keď sú naše kefky vyrobené z ekologického rozložiteľného bambusu, ich malá, ale podstatná časť je vyrobená z nylonu. Práve preto, je potrebné kefku správne zrecyklovať.

A prečo nepoužiť prírodné štetiny? Ústna hygiena a účinné čistenie zubov je našou prioritou č.1. Zatiaľ však neexistuje žiadne biologicky odbúrateľné vlákno, ktoré by dokázalo fungovať dostatočne dlho, preto zatiaľ používame štandardné štetiny z nylonu. Samozrejme existujú aj iné možnosti, ktoré nám však prídu neetické a nehumánne (napr. štetiny z ošípaných a pod.)

To znamená, že pre správnu recykláciu je potrebné odstrániť štetiny a zlikvidovať ich oddelene od rukoväte zubnej kefky. Existujú dva rôzne spôsoby ich odstránenia:

1.      Vytiahnite ich pomocou klieští (odporúčame túto metódu)

2.      Odlomte celú hlavu zubnej kefky

Najjednoduchší spôsob je vytiahnuť ich pomocou klieští. Nepokúšajte sa vytiahnuť priveľa štetín naraz, aby to bolo čo najjednoduchšie a použite mierny krútiaci pohyb. Tým sa hladko a čisto vytiahnu štetiny a malé kovové svorky.

Štetiny potom môžu ísť do vašej recyklácie plastov, ale keďže sú také malé a ľahko sa stratia, odporúčame ich najskôr vložiť do inej plastovej položky, ktorú recyklujete, ako sú obaly na potraviny, fľaše alebo kartón atď.

Ak sa vám podarilo znížiť spotrebu plastov do tej miery, že máte zriedka nejaké vhodné nádoby, ktoré by vám ich pomohli uskladniť, zvážte ponechanie vyhradenej nádoby alebo kontajnera, až kým nebude plný.

Krok 2. Kompostujte rukoväť zubnej kefky z bambusu

Rukoväť vašej zubnej kefky je 100% biologicky rozložiteľná, ale stále musíte premýšľať o tom, ako ju zlikvidovať, aby ste sa uistili, že sa rozpadá čo najrýchlejšie.

Odporúčame Vám, aby ste ju vložili do koša na biologický odpad a zlikvidovali ju v priemyselnom kompostéri, kde sa rozloží o niekoľko týždňov, ale ak ho nemáte, môžete ho umiestniť aj do domáceho kompostéra. Aj keď ju jednoducho zahodíte do svojho normálneho odpadu a zubná kefka skončí na skládke, za niekoľko rokov sa  biologicky rozloží.

Bambus sa po čase úplne rozloží, je to však robustný materiál odolný voči hnilobe a rôznym bakteriám (preto je také dobré z neho vyrábať zubné kefky). Ako dlho trvá rozklad závisí od podmienok: či sa rozkladá v pôde alebo na pôde, od teploty alebo chladu, vlhkosti alebo sucha.

Ako dlho trvá biologický rozklad zubnej kefky z bambusu?

Ak bambusovú kefku len tak pohodíte v záhrade, úplné rozpadnutie môže trvať 5 až 10 rokov.

Ak ju zapichnete do pôdy bude sa rozkladať približne 3 roky.

V domovom kompostéri by mal rozklad trvať asi 4-6 mesiacov (v závislosti od zloženia). Môžete to urýchliť rozbitím zubnej kefky na menšie kúsky.

Priemyselný kompostér by mal za niekoľko týždňov rozložiť zubnú kefku (je to hlavne preto, že teplota v ňom je oveľa vyššia a celkovo je aktívnejší ako akýkoľvek domáci kompostér).

Tak si to zhrňme: ako recyklovať vašu bambusovú zubnú kefku:

Opätovné použitie zubnej kefky na čistenie rôznych predmetov, označenie v záhradke a pod.

Štetiny vytiahnite pomocou klieští a recyklujte.

Zahoďte rukoväť bambusu do nádoby na biologický odpad, alebo do kompostéra...

 

Comments (0)

Product added to wishlist
Product added to compare.

Používame cookies a prispôsobujeme vám ponuky na mieru

Kliknutím na tlačidlo „Súhlasím a prajem si pokračovať“ alebo akýkoľvek odkaz mimo túto lištu súhlasíte aj s využívaním cookies a odovzdaním údajov o správaní na webe pre zobrazenie cielenej reklamy na sociálnych sieťach a v reklamných sieťach na ďalších weboch. Personalizáciu a cielenú reklamu si môžete kedykoľvek vypnúť v nastavení súkromia. Viac informácií.